صفحه اصلی > اورژانس پیش بیمارستانی دزفول 
اورژانس پیش بیمارستانی دزفول

مسئول اورژانس پیش بیمارستانی دزفول:

مدرک تحصیلی :

 

 

 

تاریخچه اورژانس پیش بیمارستانی

سابقه اورژانس پيش بيمارستاني ( مركز اورژانس 115) در ايران به سال 1354 بر مي گرددكه متعاقب فروريزي سقف فرودگاه مهرآباد و كشته و زخمي شدن عده اي ، وزارت بهداري وقت تصميم به راه اندازي سيستمي گرفت كه در مواقع اضطراري پاسخگوي نيازهاي فوريت پزشكي مردم باشد. بر اين اساس مركز اورژانس تهران طراحي و راه اندازي گرديد و پس از آن و به تدريج مراكز اورژانس درساير استانهاي كشور راه اندازي شد. مرکز اورژانس و پرسنل آن در اوايل انقلاب ، فعالانه در امر انتقال و درمان مجروحين انقلاب شركت داشته و در طول دفاع مقدس نيز خدمات بسيار ارزشمندي را به رزمندگان و ایثارگران ارائه نموده است. همچنين اولين ستاد تخليه مجروحين در فرودگاههاي كشور نيز در همان زمان راه اندازي گرديد و در اين راه شهدا و جانبازان گرانقدري را نيز تقديم انقلاب نموده و بسياري از امكانات خود از جمله آمبولانس و تجهیزات خود را از دست داد.
پس از رفع شرايط جنگي و افزايش جمعيت شهرها ، اورژانس امكانات و تجهيزات خودرا معطوف به ارائه خدمات فوريتهاي پزشكي به صورت کاملا رایگان به مردم و نيازمندان نمود و در جهت گسترش ارائه خدمات فوریتهای پزشکی در سراسر کشور گام برداشت.

رسالت اداره اورژانس پیش بیمارستانی

اورژانس پیش بیمارستانی که زیر مجموعه مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی می باشد مسوولیت سیاستگذاری، برنامه ریزی، سازماندهی، نظارت و هماهنگی جهت احداث و راه اندازی پایگاههای اورژانس پیش بیمارستانی در کل کشور را به عهده دارد.

اهداف اورژانس پیش بیمارستانی

  • افزایش دسترسی بیماران در تصادفات و بیماریها به خدمات اورژانس
  • ارتقاء ارائه خدمات فوریتهای پزشکی
  • کاهش زمان رسیدن بر بالین مصدومین و بیماران
  • کاهش میزان آسیب های بعدی ناشی از تصادفات جاده ای و فوریتهای پزشکی
  • کاهش بار ناشی از بیماری های ایسکمیک قلبی و مغزی